Шифра предмета: ОО1Ф1 (СИ1Ф)
Званични сајт: http://nobel.etf.rs
Препоручена литература:
„Физика 1”, др Предраг Маринковић
„Таласи”, др Јован Цветић
„Физика збирка решених задатака”, Константин Николић, Предраг Маринковић, Јован Цветић (тзв. Сланиница)

Овај предмет бави се изучавањем кинематике, динамике, статике, гравитације, еластичности, осцилацијама и таласима. Потенцијални проблем поново би могао да буде недостатак математичког апарата из средње школе у виду познавања извода и интеграла како при решавању задатака тако при теоријским извођењима. Такође, студенти који долазе из техничких школа могу имати потенцијални проблем са овим предметом јер га нису имали у трећој и четвртој години средње школе. Полагање испита је много једноставније уз редовно посећивање вежби јер се карактеристични задаци детаљно објашњавају, а асистенти такође скрећу пажњу и на важне делове теорије које професори износе на предавањима. Ово је (за сада) једини обавезни предмет на коме сваки професор прегледа искључиво испитне радове студената који су у његовој групи.